Gatunki inwazyjne:
1. Rak pręgowaty:
Główne informacje: jest to rak najbardziej rozpowszechniony w polsce, żyje nawet w wodach pozaklasowych, pochodzi z Ameryki Północnej i jest nosicielem dżumy raczej - choroby zawleczonej do wód europy która wyniszcza rodzime gatunki raków przez co ich populacja maleje.
Wygląd: rak ten posiada charakterystyczne czerwonawe pręgi na odwłoku i pomarańczowe końcówki sczypiec - jednak nie należy się tym kierować przy rozpoznawaniu gatunku ponieważ rak marmurkowy też posiada końcówki szczypiec w tym kolorze, na policzkach występują guzki.
Rozmiar: osiąga długość do 10 cm.
Długość życia: do 2,5 roku
Uwagi: w przypadku odłowienia osobnika lub osobników tego gatunku należy zamrozić je lub w humanitarny sposób uśmiercić, powinno też skontaktować się z organizacją zajmującą się monitoringiem gatunków obcych w polskich wodach.
Ciekawostki: stwierdzono występowanie niebieskiej odmiany tego gatunku.
2. Rak sygnałowy:
Główne informacje: podobnie jak rak pręgowaty jest nosicielem dżumy raczej, pochodzi z Ameryki Północnej.
Wygląd: posiada masywne szczypce, podobne do homarzych i białe lub niebieskawe plamy u nasady kciuka, przypominające sygnały, spody szczypiec są czerwonawe a pancerz głowotułowia jest gładki.
Rozmiar: dorasta do 16 cm długości.
Długość życia: dożywa do 7 lat.
Uwagi: W przypadku odłowienia tego gatunku raka powinno się postąpić tak samo jak z rakiem pręgowatym.
3. Rak marmurkowy:
Główne informacje: jest to gatunek akwarystyczny powstały w latach 90. XX wieku, został wprowadzony do polskich wód przez nieodpowiedzialnych akwarystów, również jak rak pręgowaty i sygnałowy może być wektorem dżumy raczej
Wygląd: jak sama nazwa wskazuje posiada marmurkowe ubarwienie, jednak ubarwione mogą być tak inne gatunki raków w tym również te rodzime, na policzkach występują pojedyńcze guzki, spody szczypiec są barwy cielistej, zielonkawej lub żółtej.
Rozmiar: do 12 cm.
Długość życia: od 2 do 5 lat.
Uwagi: W przypadku odłowienia takiego osobnika należy postąpić tak jak z innymi gatunkami inwazyjnymi.
Ciekawostki: rak marmurkowy rozmnaża się jedynie przez partenogenezę fakultatywną (bez braku samców).
4. Rak luizjański:
Główne informacje: tak jak rak marmurkowy jest gatunkiem akwarystycznym, wprowadzonym do wód przez nieodpowiedzialnych akwarystów, chętnie wychodzi na ląd w poszukiwaniu nowych zbiorników wodnych, jest odporny na niski poziom tlenu w wodzie.
Wygląd: najczęściej spotykane są osobniki o ubarwieniu brązowym lub czerwonym na potrzeby ozdobne są również w odmianiach: białych, niebieskich i pomarańczowych, na całej powierzchni pancerza głowotułowia posiadają guzki, na wewnętrznej krawędzi dłoni również posiadają guzki.
Rozmiar: dorosłe osobniki osiągają 12 cm długości.
Długość życia: do 5 lat
Uwagi: w przypadku odłowienia tego gatunku postępujemy tak samo jak z innymi gatunkami inwazyjnymi.
Gatunki rodzime:
1. Rak szlachetny:
Główne informacje: jest to rak dosyć rzadko spotykany już w polsce ponieważ jest wyniszczany przez dżumę raczą, jest wrażliwy na zanieczyszczenia.
Wygląd: występuje w brązowym i czerwonym ubarwieniu, występują również odmiany czarne, oliwkowozielone lub niebieskawe, pancerz głowotułowia jest w miarę gładki spody szczypiec są czerwone lub czerwonobrunatne.
Rozmiar: do 15 cm
Długość życia: rak ten, podobnie jak błotny jest długowieczny żyje nawet do 20 lat.
Uwagi: raki rodzime objęte są ochroną, nie wolno ich łowić i przetrzymywać bez specjalnej zgody, w przypadku wyłowienia takiego raka należy wypuścić go spowrotem.
Ciekawostki: rak szlachetny był niegdyś nazywany szewcem.
2. Rak błotny:
Główne informacje: występuje jedynie we wschodnich regionach województw: lubelskiego i podkarpackiego, przez człowieka został wprowadzony do województwa lubuskiego
Wygląd: przyjmuję barwe oliwkowo-zieloną lub miodowo-brązową szczypce tego gatunku domykają się szczelnie, ich spód jest w barwie cielistej, pancerz głowotułowia posiada liczne guzki.
Rozmiar: dorosłe osobniki dorastają od 15 do 30cm.
Długość życia: dożywa nawet do 25 lat.
Uwagi: raki rodzime objęte są ochroną, nie wolno ich łowić i przetrzymywać bez specjalnej zgody, w przypadku wyłowienia takiego raka należy wypuścić go spowrotem.
Ciekawostki: rak błotny był nazywany kiedyś rakiem stawowym lub krawcem.
Komentarze